Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bronisława Chącińskiego w Łukowie

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Czytam z klasą” – lekturki spod chmurki w kl. 1-3

Utworzono dnia 08.02.2021

        Nasi uczniowie z klas 1 i 2 w bieżącym roku szkolnym biorą udział w II edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego skierowanego do uczniów z całej Polski i szkół polonijnych.
        Jego celem jest: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej,  doskonalenie czytania ze zrozumieniem i aktywnego słuchania książek, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom oraz integracja zespołów klasowych. Projekt wzmacnia więzi ze środowiskiem przyrodniczym, a także rozwija poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Składa się z trzech Modułów: jesiennego, zimowego i wiosennego. Dzieci czytają lektury o różnej tematyce, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ekologię i ochronę środowiska.   

        W ramach I Modułu, który zakończył się w grudniu klasy zrealizowały następujące zadania:

        Klasy 1a,b,c -  uczniowie lepili z plasteliny Czytusie i poznali chmurkę Tosię, która zachęcała wszystkich do czytania książek i szanowania przyrody. Każda klasa wykonała swoją chmurkę i umieściła ją w centralnym miejscu sali. Następnie uczniowie wspólnie wybrali i zapoznali się z książką Marii Terlikowskiej „Drzewo do samego nieba” Na kolejnych zajęciach kolorowali stronę tytułową Lekturnika i przedstawiali  głównych bohaterów oraz ich przygody. Sale lekcyjne zostały też ozdobione pięknymi Drzewami Czytelniczymi. Uczniowie w domu, z pomocą  rodziców czytali swoje ulubione książki, a ich tytuły umieszczali na jesiennych listkach drzewa.

        Klasy II - klasa 2a do projektu wybrała książkę Barbary Kosmowskiej „Dziewczynka z parku”. Dzieci chętnie poznawały losy Andzi, jej przyjaciela Jeremiasza oraz ich rodzin. Przenosiły się w świat dziecięcych radości i smutków oraz razem z bohaterami poznawały przyrodę. W formie plastycznej oraz opisu przedstawiały główną bohaterkę oraz jej przygody. Następnie wykonały Drzewo Czytelnicze. Na wyciętych listkach były umieszczone ich imiona oraz tytuł książki, którą przeczytały w domu. Samodzielnie umieszczały listek na drzewie, które stało się główną dekoracją klasy. Na kolejnych zajęciach wspólnie wykonały chmurkę Tosię, obejrzały film promocyjny o Czytusiach oraz wykonały własnego eko-czytusia.

        Uczniowie klasy 2c i 2 b swoją przygodę z projektem zaczęli od zapoznania się z lekturą  ,,Kapelusz pani Wrony” Danuty Parlak i uzupełnienia zadań w Lekturnikach. Wykonali klasową chmurkę Tosię oraz plastelinowe Czytusie, które zachęcały do czytania książek. Wspólnie wykonały z szarego papieru  jesienne ,,Drzewko Czytelnicze”. Każdy uczeń, który przeczytał wybrany tekst na jesiennym liściu zapisywał swoje imię oraz tytuł przeczytanej książki. I tak drzewko szybko nabrało pięknych i kolorowych barw jesieni. Każde dziecko wykonało też z papieru swój mały jesienny okaz drzewa. W klasowym kąciku czytelniczym, dzieci mogły usiąść i przeczytać fragment książki.

        Korzystając z realizacji projektu w dniu 9 października w klasach 1 i 2  obchodzony był Światowy Dzień Drzewa. Dzieci oglądały filmy edukacyjne o drzewach, słuchały ciekawostek o nich i rozwiązywały zagadki przyrodnicze. Były też na jesiennym spacerze w parku, podczas którego rozpoznawały  drzewa, przytulały się do nich i czerpały z nich energię. Dzieci zbierały dary drzew: kasztany, liście, żołędzie, owoce jarzębiny. Po powrocie do klasy swoje skarby umieściły w kąciku przyrodniczym i wykonały pracę plastyczną przedstawiającą poznane drzewa wybraną techniką.

        Ostatnim zadaniem w Module było obejrzenie i wysłuchanie opowiadanie "Mała chmurka w krainie drzew". Na  tablicy pojawiła się sylweta drzewa, a uczniowie dobierali i przyczepiali wokół niego napisy pasujące do pytania: „Co nam dają drzewa?”. Kolejnym etapem zajęć była zabawa sensoryczna „Jaki jest papier?”, podczas której uczniowie przy użyciu różnych zmysłów (wzrok, słuch, węch, dotyk) rozpoznawali rodzaje papieru i sprawdzali jego strukturę. Po wykonywaniu tych czynności obejrzeli film edukacyjny: „W jaki sposób powstaje papier” i omówili z nauczycielami kolejne etapy jego powstawania. Dowiedzieli się także, jak cennym jest produktem oraz rozmawiali o tym, jak należy go szanować. W ramach  podsumowania zajęć uczniowie odpowiadali na pytania kluczowe dotyczące uważnego słuchania opowiadania, znaczenia drzew i roli papieru w życiu ludzi. Na koniec odbyła się samoocena – dzieci wybierały sylwety chmurek przedstawiające ich odczucia po tych zajęciach.

        Dla wszystkich uczniów była to wesoła zabawa i ciekawe doświadczenia ekologiczne. Od stycznia klasy rozpoczęły pracę nad realizacją II - zimowego Modułu programu.

                                                                                                              Wychowawcy kl. 1 i 2

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Czytam z klasą” – lekturki spod chmurki w kl. 1-3

Utworzono dnia 08.02.2021, 14:13

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny