Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bronisława Chącińskiego w Łukowie

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Utworzono dnia 24.02.2023

21 lutego, w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Języków Obcych zaproponowałyśmy uczniom zróżnicowane formy ćwiczeń.

Co się działo tego dnia w naszej szkole?

- Duże grupy uczniów przemieszczały się po budynku w celu znalezienia kodów QR, pod którymi umieszczone były zadania z zakresu wiedzy o języku.

- Na lekcjach odbywały się różnorodne formy pracy. Były to stacje zadaniowe, teleturnieje wiedzy, czytanie łamańców językowych oraz rozwiązywanie łamigłówek, rebusów i krzyżówek ortograficznych. Odbyły się również spotkania z pięknym językiem Wisławy Szymborskiej (zabawa w bycie poetką) czy też uroczysta wizyta u Pana Tadeusza i rozprawa o języku w idealnej formie.

- Celem utrwalenia i rozwijania zainteresowań gramatyką, ortografią oraz polską literaturą chętne osoby wykonały plakaty, breloczki, koszulki czy też grafikę komputerową.

- Ściany korytarzy wypełniły się zdzierakami, gazetkami pokazującymi bogactwo naszego języka.

- Cały dzień na zajęciach wyświetlana była też prezentacja na temat różnorodności naszego języka. uczniowie interpretowali także plakaty reklamujące język ojczysty, które zachęcały do szanowania mowy ojczystej i używania jak najmniejszej liczby wulgaryzmów.

- Nawet muzyka puszczana na długiej przerwie pochodziła z polskojęzycznych albumów.

- Dzień wcześniej można było zagłosować na stronie FB szkoły na najzabawniejsze polskie słowo. Na podium stanęły: „drapichrust” i „wiercipięta”.

- Dodatkowo uczniowie klas starszych gościli u maluchów i czytali im fragmenty pięknych baśni i wierszy z kanonu polskiej literatury dziecięcej.

Reasumując, chcemy podkreślić, że język którego używamy jest częścią naszej historii i kultury, nośnikiem cennych informacji i wartości. By mógł się rozwijać, powinniśmy dbać o sposób mówienia, różnorodność i poprawność używanych słów, prawidłowy zapis. Jesteśmy ogniwem, bez którego wczoraj z jutrem nie ma szansy się spotkać.

Pomyślmy przez chwilę, jaka będzie polszczyzna za 100 lat? Dzięki komu taka będzie?

https://www.canva.com/design/DAFbUr9O0jI/piu1msDOsEtJIZ8T7jVgSA/watch?utm_content=DAFbUr9O0jI&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton

M. Kowalczyk, E. Ścioch, J. Olszewska, A. Wardak, E. Wereszczyńska

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny