Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bronisława Chącińskiego w Łukowie

Dzień popcornu

Utworzono dnia 22.01.2024

Według kalendarza świąt nietypowych dzień popcornu  przypada 19 stycznia.

Ta popularna, najczęściej słona przekąska towarzyszy nam na co dzień, szczególnie podczas oglądania ulubionych filmów w domu czy kinie. Historia kukurydzy ma ponad 10 tysięcy lat. Jej kolebką jest Meksyk - ojczyzna kuchni, w której kukurydza odgrywa ważną rolę. Aztekowie uprawiali kukurydzę , popcorn traktowali nie tylko jako przysmak ale i jako biżuterię.

Pod koniec XIX wieku popcorn stał się przysmakiem ulicznym - i był serwowany z ruchomych wózków z zamontowanymi maszynami do popcornu (które były napędzane parą) - który opatentował Charles Cretors.

Popcorn powstaje z ziarenek kukurydzy, które pękają pod wpływem temperatury. To dlatego, że w środku każdego ziarenka znajduje się delikatne bielmo z cząsteczkami wody. Podczas prażenia woda zamienia się w parę wodną, rozsadzając ziarenko i wyrzucając bielmo na zewnątrz – w ten sposób otrzymujemy popcorn. Oczywiście nie z każdej odmiany kukurydzy można zrobić popcorn. W zależności od rodzaju ziarna kukurydzy, popcorn może mieć różne kształty .

Tego dnia dzieci poznały historię popcornu, robiły pudełka na popcorn oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy z aktywny udział w zajęciach. Dzień zakończył się projekcją bajki ze słoną przekąską.

Koordynator: Angelika Ochnio

Nauczyciel współorganizujący: Katarzyna Miedzik

Dzień popcornu

Utworzono dnia 22.01.2024, 12:49

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny